fbpx
Szukaj

Plamy z wina na kanapie – jak je usunąć?

Romantyczny wieczór, impreza ze znajomymi czy relaks na kanapie z kieliszkiem wina – wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do katastrofy i nasz mebel pokrył się nieprzyjemnymi plamami, z którymi nie jest tak łatwo walczyć. Trudne zabrudzenia po winie to zmora nie jednego domostwa, nie tylko w przypadku tkanin i ubrań, ale także sof czy foteli. Co więc zrobić, by je usunąć? Jakie są skuteczne metody na pozbywanie się śladów po napojach?

Minimalizacja szkód

Zacznijmy od wyboru kanap i ich tkanin. To ważne, by przed zakupem sprawdzić, jakie dodatkowe właściwości ma dany materiał. Oczywiście chcemy, by był przyjemny i miękki w dotyku, sprawiał wrażenie jakbyśmy się w nim zapadali, nadając jednocześnie wypoczynkowi wyjątkowy komfort. Ale w przypadku zabrudzeń wszystkie wymienionej wyżej rzeczy nie będą najważniejsze. Powinniśmy wybierać takie materiały, które mają właściwości hydrofobowe. Dzięki temu wchłanianie cieczy będzie trudniejszym i dłuższym procesem, co da nam czas na wstępne wyczyszczenie każdej kropli rozlanego napoju. A może nawet i zapobiegnie powstawaniu nieprzyjemnych plam, zwłaszcza z czerwonego wina. W takich wypadkach wystarczy użyć wilgotnej ściereczki lub ręcznika papierowego, aby zebrać z powierzchni tkaniny nadmiar cieczy i uporać się z ewentualnymi zaciekami. Czasem możliwe jest również ściągnięcie zewnętrznego pokrycia i wypranie go w pralce z odpowiednim programem oraz detergentem, jednak trzeba mieć na uwadze, że nie każdy model będzie miał taką opcję.

Pozbądź się zacieków z wina

Jeśli nie uda nam się zaoszczędzić kłopotu w ten sposób lub zauważymy plamy z wina dopiero po czasie, powinniśmy znaleźć jak najbardziej odpowiednie metody na pozbycie się zacieków z ulubionych mebli. W końcu nikt z nas nie chce wydawać kolejnych kwot na kanapę, która nie tak dawno została zakupiona, prawda? Jak więc sprać czerwone wino? 

Jeśli tapicerka mebla jest jasna, możemy posypać ją solą kuchenną, która wchłonie nadmiar cieczy i ułatwi późniejsze czyszczenie. Doskonale poradzi sobie również roztwór z kwasku cytrynowego oraz w drugim etapie szare mydło – niezawodny środek na wszystko. Natomiast starsze zabrudzenia wywabić można kremem do golenia lub wodą z sodą oczyszczoną, następnie delikatnie piorąc materiał. 

Co jednak, gdy nasz materiał jest w ciemnym kolorze? Najważniejsze jest dokonanie testu na skrawku najmniej widocznym, by uniknąć wpadki. Ostatecznie nie chcemy przecież odbarwić koloru, a jedynie usunąć plamę. Niektóre metody jednak mogą być zbyt inwazyjne, zwłaszcza jeśli nie znamy się dobrze na materiałach użytych do obić. Taki test zaoszczędzi nam późniejszego stresu oraz kłopotu. 

Inne metody na usunięcie plam z czerwonego wina

Plamy z wina na kanapie to prawdziwa zmora niejednego domownika. Istnieje jednak wiele różnych sposobów, które mogą pomóc w usunięciu niechcianych zabrudzeń, zarówno z mebli, jak i tkanin. Musisz jednak działać szybko i mądrze! Znaj produkt, wiedz, czego możesz użyć na danym materiale i nie panikuj, cierpliwość to też klucz do sukcesu.

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów do czyszczenia oraz pielęgnacji tapicerki materiałowej. Pamiętaj, że w zależności od rodzaju zabrudzenia, należy użyć innego preparatu. Upewnij się, że wybrany przez Ciebie środek jest bezpieczny dla tkaniny.

Jeśli zmagasz się z plamami nierozpuszczalnymi w wodzie, takimi jak np. guma do żucia, tłuszcz czy wosk ze świec, wypróbuj OA Stain Eliminator. To produkt, który dedykowany jest do miejscowego usuwania trudnych zabrudzeń z tapicerki i wykładzin. Jego największą zaletą jest wydajne pozbywanie się plam, bez konieczności stosowania agresywnych rozpuszczalników.

Poniżej podsuwamy również kilka wskazówek, dzięki którym wywabienie problematycznych plam nie będzie spędzało Ci snu z powiek:

  • Ponieważ wilgotne plamy łatwiej usunąć, pamiętaj by namoczyć materiał od razu po rozlaniu wina. Jeśli nie jest to możliwe, użyj mokrych ściereczek, ale nie wcieraj ich w materiał. 
  • Użyj suchych serwetek by zaabsorbować ciecz. Jeśli to nie wystarczy, namocz plamy białym winem lub wodą sodową.
  • Na suche plamy możesz użyć specjalnej pasty – wystarczy soda oczyszczona i woda! Następnie nałóż ją na zabrudzone miejsce i poczekaj kilka godzin. Postaraj się, by masa była cały czas wilgotna; a na koniec wypłucz materiał.
  • Woda utleniona to też Twój przyjaciel! Wymieszaj ją z płynem do prania lub mycia naczyń, a następnie wypłucz. 
  • Czasem wystarczy również pralka, odpowiedni detergent oraz program, jak i odkurzacz piorący. Jednak ten sposób polecamy na samym końcu, po wybawieniu plam. 

Teraz jesteś gotów na walkę z plamami po winie. Nie zapomnij również sprawdzić naszych propozycji – wiele mebli w ofercie sklepu Kanapeo ma obicia z tkanin hydrofobowych, a to zdecydowanie może okazać się ogromną zaletą w użytkowaniu mebla w przyszłości. 

Reklamacja
Zamówienie specjalne
Śledzenie zamówienia

tel.: +48 575 303 577
e-mail: sklep@kanapeo.pl