Opublikowano

Tłuste plamy na kanapie – jak je usunąć?

jak-usunac-tluste-plamy-z-kanapy

Zaplamiona kanapa sprawi, że nawet stylowo urządzony salon będzie wyglądał wyjątkowo nieestetycznie. Szczególnie trudne do usunięcia są tłuste plamy. Dlatego też podpowiadamy, jak się ich pozbyć ze skórzanej i tapicerowanej sofy.

Tłuste plamy na kanapie

Ślady po sosie spaghetti, gulaszu czy innym obiadowym daniu? Dip do nachosów, który poplamił kanapę w trakcie seansu telewizyjnego? Zabrudzenia po upuszczonej niechcący szmince? Uporczywe, tłuste plamy na kanapie to spory problem. Są trudne do usunięcia, bo tłuszcz nie rozpuszcza się w wodzie.

Na tego typu zabrudzenia narzekają zwłaszcza rodzice małych dzieci, które uwielbiają spędzać czas na sofie, gdzie także często spożywają posiłki. Na szczęście są sprawdzone domowe sposoby i specjalistyczne środki, dzięki którym można skutecznie pozbyć się plam.

Jak pozbyć się tłustych plam z kanapy tapicerowanej?

Zastanawiasz się, jak wywabić ślady zabrudzeń z tapicerowanej kanapy? Można skorzystać z jednego z domowych sposobów. W tym celu należy jak najszybciej posypać zatłuszczone miejsce mąką ziemniaczaną lub talkiem. Tłuszcz wsiąknie w drobinki, a po dłuższej chwili całość można usunąć np. delikatną szczotką lub mokrą ściereczką.

Innym domowym rozwiązaniem (ale tylko w przypadku jasnych sof) jest zastosowanie roztworu ciepłej wody i boraksu (sól sodowa kwasu borowego). Po przygotowaniu takiego środka należy wetrzeć go w tłustą plamę. Tłuszcze rozpuszczają także alkohole (spirytus, denaturat), ale najpierw warto przeprowadzić próbę w niewidocznym miejscu, bo istnieje ryzyko odbarwienia kanapy.

Jak usunąć tłustą plamę z kanapy skórzanej?

Znacznie łatwiej pozbyć się tłustych zabrudzeń ze skórzanej sofy. Skóra to wytrzymały i odporny na plamy materiał, który da się szybko wyczyścić. Czym usunąć tłuste plamy z kanapy skórzanej bez używania chemii? Jeśli są one świeże, wystarczy użyć wody z mydłem oraz szczoteczki.

W przypadku bardziej uporczywych plam, dobrym rozwiązaniem będzie środek czyszczący. By go przygotować, należy w równych proporcjach zmieszać ocet, mleko, olej i terpentynę. Trzeba też pamiętać, by do usuwania tłustych plam ze skórzanych sof nie używać alkoholu czy benzyny, ponieważ mogą one zniszczyć mebel.

Czym usunąć tłuste plamy z kanapy? Użyj specjalistycznych środków

Domowe sposoby na usuwanie zabrudzeń z mebli tapicerowanych są skuteczne, ale jeśli nie przetestujesz ich wcześniej i użyjesz zbyt silnych substancji, mogą nieodwracalnie uszkodzić obicie sofy. Dlatego najbezpieczniejszą opcją jest użycie profesjonalnych preparatów, które oferują producenci i sklepy z meblami.

Specjalistyczne kosmetyki można nabyć w sklepie Kanapeo.pl. Polecamy szczególnie środek OA Stain Eliminator. Preparat usuwa zabrudzenia nierozpuszczalne w wodzie, bez konieczności stosowania agresywnych rozpuszczalników. Wyeliminuje on nie tylko tłuste ślady, ale także te po gumie do żucia, kleju, tuszu z długopisu czy wosku ze świecy.