fbpx
Szukaj
kanapa w salonie

Salon – gdzie najlepiej umieścić kanapę?

Piękne, wygodne, funkcjonalne. Sofy i narożniki, często z funkcją spania, to jeden z najważniejszych elementów naszych pomieszczeń. Na nich spędzamy większość swojego dnia czy wieczoru, a czasem służą nam lub gościom jako miejsce wypoczynku i snu. A jeśli po zakupie okaże się, że kanapa wcale nie pasuje do salonu czy sypialni? Co zrobić, by mieć pewność, że będzie komponowała się z wnętrzem i gdzie dokładnie ją umieścić?

Sofa na środku pokoju

Jeśli masz sporych rozmiarów salon i możesz sobie pozwolić na postawienie w nim dużej kanapy lub narożnika, by zostało jeszcze sporo miejsca, to najlepszym miejscem dla sofy będzie środek pomieszczenia. Dzięki temu centralna część stanie się podziałem między otwartą kuchnią i salonem lub resztą pokoju. Przed kanapą postawić możemy stolik, hocker, kredens czy telewizor. Za nią regały czy nawet stół – jeśli aranżujemy jadalnię. Po bokach pozostanie miejsce na przejście, fotel czy niewielkie pufy dla gości.

Sofa pod ścianą

Nie będzie zajmowała wiele miejsca, zwłaszcza jeśli wybierzesz kanapę niewielkich rozmiarów. Pozwoli również na ułożenie innych mebli w dowolny sposób, wciąż pozostając centralnym punktem pomieszczenia. Taki układ wydaje się klasyczny, uniwersalny i może sprawdzić się nie tylko w małych salonach, ale także i w średniej wielkości przestrzeniach.

Sofa przed oknem lub balkonem

Dla jasnych i przestronnych mieszkań to rozwiązanie wydaje się idealne. Wnętrze wygląda stylowo, elegancko i dzięki odpowiednim proporcjom możemy zaaranżować pozostałą przestrzeń. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy chcemy na przeciwległej ścianie powiesić lub postawić przy niej telewizor. Światło będzie się odbijało, co utrudni oglądanie ulubionych seriali. Obicia przy promieniach słonecznych również tracą na jakości, gdyż narażone są na blaknięcie koloru. Warto więc zastanowić się, czy takie rozwiązanie jest opłacalne.

Kanapa jako podział wnętrza

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, sofa może stać się rozgraniczeniem między salonem a kuchnią. Będzie naturalną granicą pomiędzy dwoma pomieszczeniami, bez potrzeby budowania ściany czy stawiania parawanu. Warto postawić tutaj na meble, które w całości są tapicerowane, by prezentowały się dobrze z każdej strony.

Rozmieszczenie mebli w salonie – a co z przestrzenią?

Ustawiając sofę, fotel, narożnik czy inne meble (jak szafy lub kredensy), musimy zachować przestrzeń między kolejnymi elementami. Ważne jest, by oparcie kanapy znajdowało się około 5-10 cm przed ścianą. Dzięki temu łatwiejsze będzie jej przesuwanie, rozkładanie czy nawet podłączanie do gniazdka lampy, jeśli takie znajduje się za nią. Dodatkowo zminimalizujesz ryzyko zarysowania podłogi lub uszkodzenia mebla. Jeśli posiadasz kanapę wolnostojącą, warto zachować odległość około metra dla szerokiego przejścia i zachowania przestrzeni. Im mniejsze odległości, tym bardziej mamy wrażenie zamkniętego, ciasnego pokoju.

Co ważne, zachowując odpowiednie odległości chronimy siebie samych. Telewizor powinien znajdować się około 2 m od nas, choć w tym wypadku wszystko zależy od przekątnej ekranu. Z kolei palenisko przynajmniej 60 cm, a 80 cm, by zachować bezpieczny dystans. Od grzejnika meble powinno dzielić 10 cm, a 50 cm od kuchenki/aneksu kuchennego, by nie narazić materiału na wchłanianie zapachów.

Przed zakupem dobrze jest znać wymiary salonu, sypialni czy gabinetu, w którym postawimy nowy mebel. W ten sposób unikniemy niepotrzebnych kosztów związanych ze zwrotami, a także stresu, gdy nagle nasza kanapa nie będzie pasować. Pamiętaj o dodaniu miejsca na inne elementy, takie jak hocker czy fotel, by uzupełnić nimi zestaw meblowy i stworzyć wygodną strefę relaksu dla siebie i bliskich.

Reklamacja
Zamówienie specjalne
Śledzenie zamówienia

tel.: +48 575 303 577
e-mail: sklep@kanapeo.pl